EP32 leírás
Click here for English version
Contents
Bevezetés
Az EP32 és az EP128emu PC-s Enterprise emulátorok léteznek. Az EP32, Vincze Béla (Egzo) fejlesztése, csak Windows alatt használható. Az EP128emu-nál tudása valamivel szegényesebb, de könnyen konfigurálható és bárki azonnal megtanulhatja a használatát. Letölteni innen lehet: http://web.axelero.hu/egzo/ep/ep32-120.zip Letöltés után külön telepítést nem igényel, azonnal futtatható.
Néhány alapvető tudnivaló
Az emulátor elindítása után (a valódi Enterprise-hoz hasonlóan) először pár másodperces, emulált memóriateszt következik, majd különböző színekben villogó ENTERPRISE felirat jelenik meg. Tetszőleges billentyű megnyomásával továbbléphetünk, ekkor alapbeállításban a BASIC jelentkezik be, ahol különböző basic parancsokat gépelhetünk be, ezekről bővebben a Felhasználói kézikönyvben olvashatunk.
Enterprise programok betöltése az emulátorba
Kezdők általában az internetről letölthető Enterprise programokat szeretnék kipróbálni. Ennek legegyszerűbb módja, ha magnós gépet emulálunk.
Magnós gép emulálása
Az Enterprise-ba eleinte magnóról tölthettük be a programokat, a floppy csak később vált elterjedtté. A magnós gép emulálásakor az emulátor a merevlemezről olvassa be a fájlokat. Magnós gép emulálásához a következőket kell tennünk:
1. A kipróbálni kívánt programot másoljuk minden fájljával együtt egy adott könyvtárba! (Ha rar vagy zip fájlt töltöttünk le, azt természetesen csomagoljuk ki előbb!)
2. Az emulátorban fent a Hardware menüben válasszuk ki a load memory config-ot, ott válasszuk az original EP with tape-t! (Ezzel olyan Enterprise-t tudunk emulálni, amihez csak magnó van hozzákötve.)
3. A File menüben a Select directory for tape pontnál válasszuk ki azt a könyvtárat, ahova azokat a fájlokat másoltuk, amikkel dolgozni akarunk!
Vigyázat! Ha a betölteni kívánt program egyes fájljait a kiválasztott könyvtáron belül alkönyvtárba tesszük, az emulátor nem tudja a programot betölteni! Minden fájlt ebbe a könyvtárba másoljunk, és ne hozzunk létre ezen belül alkönyvtárat!
Ezután ha az emulátor elindítását követően (BASIC-ben) a START parancsot beírjuk (vagy lenyomjuk a numerikus billentyűzeten az 1-es gombot), a megnyíló ablakban kiválaszthatjuk a betölteni kívánt fájlt. Játékoknál ez COM kiterjesztésű legyen, mert ez vagy önállóan is használható program, vagy pedig egy betöltő, ami a a PRG, SCR, stb. fájlokat tölti be. Utóbbi fájlok önmagukban nem indíthatók el. (Ne tévesszen meg senkit, hogy a PC-s DOS-os programok kiterjesztése is COM!)
A COM kiterjesztésűek mellett önállóan futtatható állományok még a TRN fájlok (örökéletes játék), a BAS fájlok (basic programok) és az EXT fájlok (rendszerbővítők).
Magnós gépet emulálva sajnos nem tudunk menteni. Szóval lehetőleg így ne írjunk programokat, mert nem fogjuk tudni elmenteni őket! És persze így nem működnek azok a programok, amik csak lemezes gépen futnak (nagyon kevés ilyen van). Ha menteni akarunk az emulátorból (pl. basic programot), ahhoz lemezes gépet kell emulálnunk, mivel az emulátor merevlemezre ("magnóra") nem tud fájlt elmenteni, csak floppy lemezre.
Lemezes gép emulálása
Ehhez szükséges, hogy a PC-nkben egy floppy meghajtó is legyen, még ha ez egyre divatjamúltabb eszköz is és egyre kevesebb PC-ben van ilyen. Lemezes gép emulálásához a következőket kell tennünk:
1. Az emulátorban fent a Hardware menüben válasszuk ki a load memory config-ot, ott válasszuk ki bármelyik, az original EP with tape-től eltérő konfigurációt (ezt az egyet kivéve mindegyik lemezes gépet emulál)!
2. A File menüben a configure disk drives-nél beállíthatjuk, hogy a PC-s floppymeghajtó(k) mely Enterprise meghajtó(k)nak feleljen(ek) meg. Meghajtó helyett beállíthatunk floppy image fájlt, melynek használata gyorsabb, de erre sem tudunk menteni.
Ha lemezes gépet emulálunk, természetesen a használni kívánt program fájljait a lemezre kell előbb másolnunk. Fontos, hogy lemezes gép emulálásának megkezdése előtt zárjunk be minden olyan Windows-programot, ami a floppyt használhatja, még az Intézőben se legyen megnyitva a floppy! Csak ezután indítsuk el az emulátort! Ellenkező esetben az emulátor nem lesz hajlandó beolvasni a floppylemezről semmit.
Így elmentett fájljaink megjelennek a floppylemezen. Ha Windows Intézőből akarjuk megnézni, mit hozott létre a lemezen az emulátor, akkor előbb be kell zárnunk az emulátort, mert különben a Windows nem fogja megtalálni az új fájlt a lemezen. Az emulátor a lemezmeghajtót teljesen zárolja, így közben ahhoz más programmal nem férhetünk hozzá.
A floppy használatáról bővebben az Enterprise EXDOS felhasználói kézikönyvben olvashatunk.
Floppy image használata
Floppy image készítéséhez a DOS alatt működő CPDRead programra van szükségünk (Innen letölthető).
Az emulátorban a File menüben a configure disk drives menüpontot választva beállíthatjuk, hogy milyen betűjelű meghajtóként szeretnénk az image fájlt használni. A drive a:, drive b:, drive c:, drive d: valamelyike alatt jelöljük be az use disk image-t, és az insert gombbal keressünk rá az elmentett image fájlra! A remove gombbal eltávolíthatjuk virtuális meghajtónkból az image fájlt.
Ismét megjegyeznénk, hogy ha floppy image fájlt használunk, nincs lehetőségünk elmenteni az emulátorral a fájlokon végzett módosításainkat az image fájlba.
Linkek