Ep128emu-core leírás

From Enterprise Wiki
Revision as of 20:58, 23 October 2022 by Zoldalma (talk | contribs)

Jump to: navigation, search

Bevezető

Az EP128emu alapján 2022-től elérhető egy olyan változat is, ami a libretro keretrendszerben fut, választható magként (ep128emu-core).

Telepítés

A RetroArch, ami ennek a rendszernek a legelterjedtebb (bár nem egyetlen) felülete, sok platformra telepíthető, ezek közül az ep128emu-core jelenleg Windows, Linux, és MacOS platformokra fordul. Az ajánlott lépések:

  1. Telepíteni a retroarch-ot
  2. Amennyiben armv7 architektúrájú gépet használunk (pl. korábbi Raspberry Pi-k), látogassunk el ide egy plusz beállításért
  3. Az online frissítővel letölteni az ep128emu core-t (és egyúttal az asseteket és kontroller profilokat is érdemes frissíteni)
  4. Elhelyezni a kicsomagolt ROM fájlokat a retroarch rendszerkönyvtára alatt, az ep128emu/roms alá (1.1.0 verziótól nem kötelező)
  5. Betölteni a core-t, majd az Information / Core Information alatt ellenőrizni, hogy megtalálta-e a ROM-okat (1.1.0 verziótól nem kötelező)

Használat

Az indításhoz meg kell adni, hogy milyen tartalmat szeretne az ember betölteni (ami itt lehet diszk image, szalagos image, vagy a fileio-val rögtön a programfájl). TVC, ZX, CPC fájlokat ugyanígy ki lehet választani, a szükséges emulátort automatikusan detektálja. Ha ez lehetséges, akkor a programot pár gombnyomással be is tölti (startup sequence). Magnóról töltés ideje hasonló az eredeti géphez, a fast forward funkcióval (alapértelmezett gyorsbillentyű: szóköz) lehet rajta rövidíteni.

Az irányítás alapvetően nem billentyűzettel történik, hanem egy virtuális joypad-del (retropad), ami tetszőlegesen felüldefiniálható, tehát végeredményben maradhat a billentyűzet is - itt érdemes tudni, hogy a Scroll Lock-kal lehet a teljes billentyűzetet átadni az emulátornak. A billentyűzet leképezés nem változatható, a részletek a libretro leírásban találhatóak. De bármilyen, a retroarch által felismert irányító eszköz használható.

Eltérések az ep128emu-hoz képest

  • A megjelenítés bármilyen kijelzőhöz tud alkalmazkodni, és használható pixel shader pl. a CRT hatás emulálására
  • Intelligens nagyítás: gombnyomásra az egyszínű keretet levágja, és a tényleges játéktér tölti ki a teljes képernyőt
  • Ugyanakkor az ep128emu saját menüi és az abból elérhető funkciók (pl. debugger) egyáltalán nem elérhetőek a core változatban
  • Kisebb emulációs kiegészítések, ami az ep128emu eleddig utolsó 2.0.11.2 verziójában nem szerepelnek:
    • hangszóró kikapcsolás támogatása, mono hang lehetőség
    • 6 joystick kezelése
    • TAPir formátumú fájlok olvasása
    • 1 bites WAV fájlok olvasása (TVC archívum)
  • A save state mentés retroarch-on belül lehetséges. Demo felvétel nem készíthető / játszható le.
  • Lemezt / kazettát / fájlt cserélni a Disk Control menüvel lehet, bár ez inkább csak a többlemezes / többkazettás játékoknál szükséges.
  • A RetroArch beépített memória-elemzőjével lehet csalásokat keresni

Konfigurációs lehetőségek

A retroarch menün belül két állítási hely van:

  • Controls: ha nem megfelelő az alapértelmezett irányítás típusa, itt lehet átállítani pl. External joystickra
  • Core Options: az intelligens nagyításhoz és egyéb funkciókhoz kapcsolódó állítási lehetőségek

Ezen felül, lehetséges konfigurációs fájlokat létrehozni rendszerszinten, vagy akár az egyes programokhoz is .ep128cfg kiterjesztéssel. A részletes szintaxis a példafájlban található. Innen lehet a kontroller gombkiosztását szabályozni, vagy speciális konfigurációt beállítani (pl. cartridge nélküli EP128).

Fordítás saját használatra

Szükség esetén (pl. ha az adott platformra nem elérhető az online frissítés), saját fordítás is lehetséges, egyszerűen a make paranccsal. Kötelező függőség nincs, opcionálisan be lehet kapcsolni a libsndfile támogatást (az EXCLUDE_SOUND_LIBS értékét állítsuk 0-ra).