Difference between revisions of "EP128Emu leírás"

From Enterprise Wiki
Jump to: navigation, search
Line 1: Line 1:
 
=Bevezetés=
 
=Bevezetés=
Jelenleg az EP128Emu a legpontosabb és a legtöbb opcióval rendelkező Enterprise emulátor PC-re, ezért kezdők számára elsőre ijesztő lehet a rengeteg beállítás. Ezen leírás nekik készül. Reményeink szerint a leírás elolvasása után bárki könnyedén elboldolgul majd ezzel a remek emulátorral! Másik alternatíva az [[EP32 leírás|EP32]] lehet, amely szintén egy nagyon jó emulátor, kevesebb opcióval, de kezdők számára ideális lehet a könnyű használhatósága miatt.
+
Jelenleg az EP128Emu a legpontosabb és a legtöbb opcióval rendelkező Enterprise emulátor PC-re, ezért kezdők számára elsőre ijesztő lehet. Ezen leírás nekik készül. Reményeink szerint a leírás elolvasása után bárki könnyedén elboldogul majd ezzel a remek emulátorral! Másik alternatíva az [[EP32 leírás|EP32]] lehet, amely szintén egy nagyon jó emulátor, kevesebb opcióval, de kezdők számára ideális lehet a könnyű használhatósága miatt.
Az EP128Emu legfrisebb verziója a 2.0.5.1. Ez az emulátor a korábbi C-ben készült EP128Emu v1.x.x C++-ban újraírt változata, sokkal több beállítási lehetőséggel, jobb beépített debugerrel és pontosabb emulációval.
+
Az EP128Emu legfrisebb verziója a 2.0.5.1. Ez az emulátor a korábbi C-ben készült EP128Emu v1.x.x C++-ban újraírt változata, sokkal több beállítási lehetőséggel, jobb beépített debugerrel és pontosabb emulációval. Az EP128Emu Varga István műve.
  
 
[[http://ep128emu.enterpriseforever.org/ Az emulátor weboldala]]
 
[[http://ep128emu.enterpriseforever.org/ Az emulátor weboldala]]

Revision as of 11:25, 17 January 2008

Bevezetés

Jelenleg az EP128Emu a legpontosabb és a legtöbb opcióval rendelkező Enterprise emulátor PC-re, ezért kezdők számára elsőre ijesztő lehet. Ezen leírás nekik készül. Reményeink szerint a leírás elolvasása után bárki könnyedén elboldogul majd ezzel a remek emulátorral! Másik alternatíva az EP32 lehet, amely szintén egy nagyon jó emulátor, kevesebb opcióval, de kezdők számára ideális lehet a könnyű használhatósága miatt. Az EP128Emu legfrisebb verziója a 2.0.5.1. Ez az emulátor a korábbi C-ben készült EP128Emu v1.x.x C++-ban újraírt változata, sokkal több beállítási lehetőséggel, jobb beépített debugerrel és pontosabb emulációval. Az EP128Emu Varga István műve.

[Az emulátor weboldala]

Telepítés

Windows alatt

A Source code és a Download old ROMs jelölőnégyzetek elől a jelölést törölhetjük mezei felhasználás esetén. A forráskódra (source code) csak akkor van szükségünk ha fejleszteni szeretnénk az emulátort, a régi ROM-okra pedig akkor ha régebbi verzióhoz tartozó config file-okat tervezünk használni. Tehát aki most telepíti először az emulátort az nyugodtan töröljön minden jelölést, csak a Download ROM image előtt hagyja meg. Ha rendelkezünk ROM file-okkal akkor a Download ROM images elől is törölhetjük a jelölést. A ROM-okat az emulátor a \Program Files\ep128emu2\roms könyvtárban tárolja. Ha saját ROM-ot szeretnénk használni ide tegyük. Az alábbi ROM-okat tölti le az emulátor telepítés során az Internetről:

  • asmen15.rom
  • basic20.rom
  • basic21.rom
  • epdos_z.rom
  • epfileio.rom
  • exdos10.rom
  • exdos13.rom
  • exos20.rom
  • exos21.rom
  • exos22.rom
  • exos23.rom
  • fenas12.rom
  • heass10.rom
  • tasmon15.rom
  • zt18.rom
  • zx41.rom

A legtöbb ismerős lehet annak aki használt már Enterprise-t. Az EPFileIO.rom-mal igazi Enterprise mellett nem találkozhatunk, ez az emulátorba történő betöltést teszi kényelmessebbé. Hogy hogyan arról később lesz szó. Fontos, hogy a Use Hungarian keyboard map-ot bejelöljük ha magyar billentyűzetet használunk, különben a billentyűzetet nem tudjuk rendesen használni.

Betöltés

Az emulátorba több módon is tudunk betölteni programokat. Nekem a magnós betöltés a legkedvesebb, ugyanis töltés közben ugyanúgy csipog az emulátor mint egy igazi Enterprise! :-) Köszönjük Istvánnak!

Magnó

Először is némi háttérinformáció. Az Enterprise amikor magnóról tölt akkor tulajdonképpen a csipogást értelmezi ami a kazettára van rögzítve. Tehát ha az emulált EP-hez emulált magnót szeretnénk használni, akkor szükségünk lesz erre a csipogásra valamilyen formában. Erre a célra szolgál a Tape editor nevű segédprogram. Tehát bármilyen programot is szeretnénk magnóról betölteni az emulált EP-be először a Tape editor programot kell használnunk. Ennek használatáról külön részben írok majd. A lényeg, hogy a Tape editor-ral elő tudunk állítani a PC-nken található bármilyen file-ból egy hangfile-t, amit az emulátor Machine|Tape|Select image file menüjében tudunk kiválasztani. Ez felel meg a kazetta magnóba történő behelyezésének egy igazi Enterprise esetében. Mivel emulátort használunk itt csak virtuális kazettáról beszélhetünk. A Tape editor-ral egy ilyen virtuális kazettát tudunk szerkeszteni. Fontos, megjegyezni, hogy a Tape editor ugyan .tap kiterjesztéssel menti el a virtuális kazettákat, de ennek a .tap file-nak a felépítése teljesen más mint annak a .tap-nak amit az EPTE vagy a TAPir használ!